Zakup domu na działkę 10 arów - Idealne Miejsce na Twoje Marzenia

Zakup domu na działkę 10 arów - Idealne Miejsce na Twoje Marzenia
Autor Izyda Szulc
Izyda Szulc23.11.2023 | 7 min.

Dom na działkę 10 arów to idealne rozwiązanie dla osób marzących o własnym, niewielkim gniazdku na przedmieściach lub poza miastem. Choć pozornie wydaje się, że 10 arów to niewiele miejsca, sprytny projekt i aranżacja pozwolą w pełni wykorzystać ten metraż. W artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym kwestiom związanym z zakupem działki i budową domu jednorodzinnego na terenie 10 arów.

Kluczowe wnioski:
 • Najpierw musisz dobrać odpowiedni projekt domu, który będzie funkcjonalny, a jednocześnie nie zabierze zbyt dużo przestrzeni z ogrodu.
 • Koniecznie sprawdź uzbrojenie techniczne działki i to, czy nie występują na niej niekorzystne uwarunkowania geologiczne.
 • Zadbaj o garaż lub miejsce parkingowe, żeby samochód nie zajmował części ogrodu.
 • Postaw na rozwiązania wnętrzarskie optycznie powiększające pomieszczenia, np. duże lustra czy jasne kolory ścian.
 • W miarę możliwości wygospodaruj kawałek terenu pod niewielki oczek wodny, fontannę lub oczko wodne.

Jak wybrać działkę pod dom 10-arowy?

Decyzja o zakupie działki pod budowę domu to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji w całym procesie realizacji marzenia o własnym „gniazdku”. Jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkich, 10-arowych parceli, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie.

Wybierając działkę pod dom jednorodzinny, należy wziąć pod uwagę szereg czynników – od usytuowania i nasłonecznienia, przez kształt, uzbrojenie czy warunki geologiczne, po otoczenie i sąsiedztwo. 10-arowa parcela wymaga przemyślanego projektu zagospodarowania, dlatego lepiej unikać działek wąskich i bardzo wydłużonych.

Kluczowe cechy działki 10-arowej

Oto najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając działkę pod dom na 10 arów:

 • Kształt – optymalny to prostokąt o proporcjach boków ok. 1:2
 • Nasłonecznienie – południowe lub południowo-zachodnie
 • Uzbrojenie – przyłącza mediów lub łatwy dostęp do nich
 • Warunki geologiczne – brak tzw. gruntów nośnych czy bagiennych

Warto też zwracać uwagę na otoczenie – widok z działki, sąsiedztwo, hałas czy ruch uliczny. Bliskość lasu, parku lub terenów zielonych znacząco podnosi atrakcyjność lokalizacji.

Na co zwrócić uwagę budując dom na 10 arów?

Budowa domu jednorodzinnego na działce 10-arowej to nie lada wyzwanie. Niewielki metraż wymaga przemyślanej aranżacji i funkcjonalnego zaprojektowania przestrzeni. Jakie elementy są kluczowe?

Przede wszystkim liczy się optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Warto postawić na parterową bryłę budynku z użytkowym poddaszem. To pozwoli zaoszczędzić cenne metry na parterze. Konieczny jest też garaż w bryle domu lub wiata – parkujący na działce samochód zabiera sporo przestrzeni.

Istotne kwestie przy budowie domu 10-arowego

Oto najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać, budując dom na małej działce:

 • Zwarta bryła bez zbędnych “doklejek”
 • Garaż lub miejsce parkingowe na samochód
 • Duże przeszklenia optycznie powiększające wnętrza
 • Poddasze użytkowe zamiast piętra

Warto też pamiętać o detalach, np. braku progów czy drzwiach przesuwanych. To pozwoli zaoszczędzić cenne cenymetry i lepiej wykorzystać niewielką przestrzeń 10-arowej działki.

Czytaj więcej: Znajdź najlepsze domy na działkę, nawet na podłużną - Twój wymarzony dom czeka

Jaki projekt domu wybrać na małą działkę?

Wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego to kluczowa decyzja na etapie planowania budowy, szczególnie gdy mamy do dyspozycji niewielką, 10-arową działkę. Jak dobrać optymalny variant?

Przede wszystkim projekt powinien być dostosowany do wymiarów parceli. Należy unikać bardzo wydłużonych brył – optymalny jest kształt zbliżony do kwadratu. Liczy się też usytuowanie względem stron świata i dojazdu do działki.

Liczba kondygnacji Powierzchnia zabudowy
1, z poddaszem użytkowym Do 150 m2

Bardzo ważny jest dobór powierzchni i kubatury budynku. W przypadku 10 arów szacunkowe wartości to 150 m2 powierzchni zabudowy i do 450 m3 kubatury brutto (łącznie z poddaszem).

Ile kosztuje dom na 10 arów z poddaszem?

Zakup domu na działkę 10 arów - Idealne Miejsce na Twoje Marzenia

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby planujące budowę niewielkiego domu na 10-arowej działce jest: ile kosztuje dom z poddaszem użytkowym? Szacunkowy budżet jest oczywiście zależny od wielu czynników.

Przede wszystkim liczy się kubatura budynku, która przekłada się na ilość niezbędnych materiałów budowlanych i prac wykończeniowych. Duże znaczenie ma też wybrana technologia wykonania i zastosowane materiały.

Koszt postawienia domu na 10 arów o powierzchni 120-150 m2 z wykończonym poddaszem mieści się zazwyczaj w przedziale 500-700 tys. zł.

Do tego należy doliczyć oczywiście wydatki na działkę, projekt, przyłącza i zagospodarowanie posesji. Wszystko zależy jednak od indywidualnie dobranych wykończeń i rozwiązań.

Domy parterowe na wąską działkę - inspiracje

Coraz większą popularnością cieszą się domy parterowe bez piętra, za to z użytkowym poddaszem. To optymalne rozwiązanie na niewielkie, wąskie działki, np. 10-arowe. Taki dom wygospodaruje dodatkowe metry na parterze kosztem mniejszego poddasza.

Jakie projekty warto rozważyć? Przykłady funkcjonalnych domów parterowych z poddaszem na małe działki:

 • Z266 KLIO II – pow. 120 m2
 • PW1035I Neptun – pow. 122,5 m2
 • Z500 Beta 11 – pow. 143,5 m2

Wszystkie prezentują zwartą, prostokątną bryłę z garażem w bryle budynku. To dobre rozwiązania na wąską działkę 10-arową.

Małe działki - projekty domów z ogrodem

Działka 10-arowa kojarzy się przede wszystkim z małym domkiem na przedmieściach, znacznej odległości od centrum miasta. Dlatego istotnym elementem jest tu zagospodarowanie terenu wokół budynku – przede wszystkim ogród.

Nawet na niewielkiej parceli warto wygospodarować niewielki zielony zakątek – idealnie sprawdzi się oczko wodne, fontanna, a nawet niewielki staw ogrodowy. Ogródek przy domu to miejsce relaksu i wypoczynku mieszkańców.

Dobrze zaprojektowany dom na 10 arów powinien harmonijnie łączyć niewielką powierzchnię mieszkalną z zagospodarowaniem działki. Taki zabieg optycznie powiększy przestrzeń i sprawi, że mini ogródek stanie się prawdziwą oazą zieleni.

Podsumowanie

Budowa domu na działkę 10 arów to ciekawe wyzwanie dla wszystkich marzących o własnym, niewielkim gniazdku na przedmieściach. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że 10 arów to niewiele miejsca, odpowiednio zaprojektowany i funkcjonalnie urządzony domek pozwoli w pełni wykorzystać ten metraż.

Kluczem do sukcesu jest tu przemyślany projekt – zwarta, prostokątna bryła bez zbędnych „doklejek”. Konieczny jest też garaż w budynku, duże przeszklenia oraz maksymalne ograniczenie liczby pomieszczeń na rzecz otwartej przestrzeni. To pozwoli zaoszczędzić cenne metry i lepiej wykorzystać niewielką działkę.

Budowa domu jednorodzinnego na 10 arów to koszt rzędu 500-700 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że przy odrobinie kreatywności i dobrej organizacji przestrzeni taki domek może zapewnić nie mniej komfortu niż większy odpowiednik. A mały, zielony ogródek stanie się prawdziwą oazą relaksu i wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Mamy nadzieję, że przedstawione inspiracje przekonały Cię, że 10 arów to wystarczająca przestrzeń na urzeczywistnienie marzenia o własnym, przytulnym domu. To doskonały wybór dla singli lub małych, 2-3 osobowych rodzin. Powodzenia w realizacji Twojego wymarzonego projektu!

Najczęstsze pytania

Najlepszym kształtem działki pod dom jednorodzinny na 10 arów jest prostokąt o proporcjach boków ok. 1:2 lub 1:3. W ten sposób łatwiej zaprojektować funkcjonalną aranżację budynku i zagospodarować posesję. Warto unikać działek wąskich, „spaghetti”, gdzie trudno będzie zmieścić dom z ogrodem.

Koszt budowy parterowego domu z poddaszem na działce 10-arowej to zazwyczaj 500-800 tys. zł. Wszystko zależy od powierzchni, zastosowanych materiałów, rodzaju fundamentów i oczywiście standardu wykończenia. Do tego dochodzi jeszcze zakup działki i jej zagospodarowanie.

Tak, 10 arów to wystarczająca powierzchnia, aby zmieścić niewielki, kompaktowy dom jednorodzinny wraz małym ogrodem. Kluczowe jest funkcjonalne zaprojektowanie budynku i zagospodarowania posesji. Przy odpowiedniej aranżacji na 10-arowej działce znajdzie się miejsce zarówno na dom, jak i ogródek.

Na niewielkiej, 10-arowej parceli dobrze sprawdzą się niewielkie drzewa i krzewy, np. morele, śliwy wiśnie, pigwy, lilaki czy jaśminowce. Można też posadzić jabłoń karłową lub gruszę kolumnową. Ważne, aby rośliny nie osiągały zbyt imponujących rozmiarów.

Na wąskich działkach 10-arowych najlepiej sprawdzają się domy parterowe z użytkowym poddaszem, wydłużone, lecz niezbyt szerokie. Dobrym pomysłem mogą być projekty z garażem w bryle budynku, bez zbędnych „doklejek”. Liczy się kompaktowa bryła i funkcjonalna aranżacja wnętrz.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ogród Zimowy: Twój Przewodnik do Budowy i Projekty Nowoczesnego Ogrodu Zimowego
 2. Znajdź idealny dom parterowy na wąską działkę - Porady i inspiracje
 3. Zbuduj swoje idealne dom na podłużną działkę: Realizacje i projekty na wąską działkę
 4. Eksperci wskazują, że budynki usługowe to przyszłość inwestycji w nieruchomości.
 5. Jak stworzyć skuteczny kosztorys budowy domu? Porady od ekspertów
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Izyda Szulc
Izyda Szulc

Pracując w pracowni projektowej zajmuję się tworzeniem architektury obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. Przybliżam czytelnikom proces powstawania projektu budowlanego od szkiców koncepcyjnych, przez projekt techniczny, aż po nadzór na placu budowy. Dzielę się także trendami we współczesnej architekturze.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły