Trendy budownictwa jednorodzinnego w Polsce - co czeka rynek przez najbliższe 5 lat?

Trendy budownictwa jednorodzinnego w Polsce - co czeka rynek przez najbliższe 5 lat?
Autor Izyda Szulc
Izyda Szulc20.05.2024 | 3 min.

W ostatnich latach budownictwo jednorodzinne w Polsce przechodziło trudny czas z powodu niesprzyjającej sytuacji gospodarczo-politycznej. Jednak eksperci prognozują, że 2024 rok będzie pod tym względem lepszy. A jak będzie wyglądał rynek i jakie trendy zaczną obowiązywać w branży? Dowiedzcie się, jakie domy będziemy budować i co będzie modne w budownictwie przez najbliższe 5 lat.

Domy energooszczędne wchodzą na polskie osiedla

Budownictwo jednorodzinne to branża, która musi dostosować się do nowych wyzwań związanych z transformacją energetyczną. Dlatego domy energooszczędne staną się w najbliższych latach standardem na polskich osiedlach. Są to nieruchomości, które dążą do bycia zero-emisyjnymi, oszczędzają energię, a nawet ją magazynują.

Alternatywą dla mieszkań będą zatem energooszczędne domy jednorodzinne, szeregowe czy bliźniaki. Powstawać będą szybko, z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Ich dużą zaletą jest fakt, że są tańsze w eksploatacji, ponieważ pozwalają na produkcję i magazynowanie energii, a także nie generują opłat czynszowych.

Istniejące stare budynki będą wymagały renowacji, aby dostosować je do nowych standardów. Ich wartość może spaść, gdyż koszty użytkowania będą wyższe niż w przypadku nowych domów energooszczędnych. Procesy dostosowawcze będą dofinansowane przez UE, ale nie zwolnią to w pełni właścicieli z ponoszenia kosztów.

Prefabrykaty i nowoczesne stodoły trendem w Polsce

W nadchodzących latach coraz większą popularnością będzie cieszyła się technologia prefabrykowana (modułowa). Pozwala ona przygotować i zbudować domy jednorodzinne w zamkniętym procesie, z zachowaniem reżimu technologicznego i niskiej emisyjności.

Modułowość takich konstrukcji umożliwia również rozbudowę domu w przypadku zmian potrzeb mieszkańców, a nawet przeniesienie go w inne miejsce. Dlatego w ciągu najbliższych 5 lat będziemy obserwować rosnącą przewagę prefabrykowanych domów, opartych na powtarzalnych projektach i rozwiązaniach proekologicznych.

Jednocześnie, trendy budowlane w Polsce będą zmierzać w kierunku prostych form architektonicznych, znanych jako styl skandynawski lub "nowoczesna stodoła". Takie bryły są uniwersalne, tańsze w budowie i umożliwiają łatwe instalowanie paneli fotowoltaicznych na prostych dachach.

Czytaj więcej: Nietypowe elewacje polskich domów: niespodziewane materiały używane do budowy.

Mniejsze, ale inteligentne domy dla Polaków

Zdjęcie Trendy budownictwa jednorodzinnego w Polsce - co czeka rynek przez najbliższe 5 lat?

Kolejnym ważnym trendem będzie zmniejszanie się powierzchni budowanych domów jednorodzinnych. Zamiast rezydencji o obszarze 300-400 metrów kwadratowych, popularne staną się budynki o powierzchni między 100 a 200 metrami kwadratowymi, z wielozadaniowymi pomieszczeniami.

  • Sypialnia może pełnić również rolę pokoju do pracy zdalnej
  • Gabinet połączony z salonem stworzy przestrzeń na imprezy rodzinne

Wraz z tym trendem, w perspektywie dekady powstawać będą osiedla małych domów dla seniorów. Najczęściej będą to tereny poza miastami, z własną infrastrukturą, pozwalającą na spokojne funkcjonowanie na emeryturze.

Istotnym elementem nowoczesnych domów jednorodzinnych będą również inteligentne systemy zarządzania obsługiwane przez smartfony. Centralne jednostki grzewcze, wentylacja i oświetlenie pozwolą na wygodne zarządzanie rachunkami i optymalizację kosztów.

Wszystkie te trendy budownictwa w Polsce wynikają z potrzeby optymalizacji kosztów, dbałości o środowisko oraz wygody użytkowników. Czynniki te kształtują budownictwo jednorodzinne przez pryzmat ekonomicznych, ekologicznych i funkcjonalnych wymogów współczesności.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ogród Zimowy: Twój Przewodnik do Budowy i Projekty Nowoczesnego Ogrodu Zimowego
  2. Znajdź idealny dom parterowy na wąską działkę - Porady i inspiracje
  3. Zbuduj swoje idealne dom na podłużną działkę: Realizacje i projekty na wąską działkę
  4. Kto, kiedy i za ile projektuje instalacje elektryczne w domu?
  5. Jak mieć dom energooszczędny? Porady na 2024 rok
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Izyda Szulc
Izyda Szulc

Pracując w pracowni projektowej zajmuję się tworzeniem architektury obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. Przybliżam czytelnikom proces powstawania projektu budowlanego od szkiców koncepcyjnych, przez projekt techniczny, aż po nadzór na placu budowy. Dzielę się także trendami we współczesnej architekturze.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły