To wszystko, a nawet więcej – Niesamowite i szokujące zmiany w projekcie domu podczas budowy

To wszystko, a nawet więcej – Niesamowite i szokujące zmiany w projekcie domu podczas budowy
Autor Maciej Wolny
Maciej Wolny19.04.2024 | 3 min.

Wyobraź sobie, że zaczynasz budowę domu, ale po pewnym czasie okazuje się, że w projekcie potrzebujesz dokonać kilku kluczowych zmian. Czy to w ogóle możliwe? Wbrew pozorom, przeprowadzenie modyfikacji w projekcie podczas trwania budowy wcale nie jest takie proste. Wiele osób próbuje najpierw zmienić pokrycie elewacji, technologię budowlaną lub ogrzewanie, ale co z poważniejszymi przeróbkami? Przekonaj się, co można, a czego nie da się zmienić w projekcie domu już po rozpoczęciu budowy.

Możliwe zmiany w projekcie domu podczas budowy – limity

Dlaczego zmiany w projekcie domu są tak ograniczone podczas budowy? Powodem są liczne czynniki prawne, techniczne i projektowe, które mocno krępują ręce inwestorom. Modyfikacje projektu budowlanego często wymagają skomplikowanych uzgodnień, wysokich kosztów lub są zwyczajnie niemożliwe do przeprowadzenia na pewnym etapie budowy.

Najbardziej elastycznym elementem projektu jest sam wybór materiałów wykończeniowych. W trakcie budowy można dokonać niewielkich korekt elewacji, pokrycia dachowego czy instalacji grzewczej. Jednak jakiekolwiek ingerencje w konstrukcję budynku są mocno ograniczone lub całkowicie zabronione przez przepisy.

Co więcej, nawet drobne zmiany w projekcie podczas budowy wymagają skonsultowania z architektem lub projektantem. To dodatkowy koszt, ale też gwarancja bezpieczeństwa budowy i zgodności z obowiązującymi normami. Dlatego ograniczając ryzyko problemów, warto na samym początku dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty przyszłej inwestycji.

Kontrowersyjne modyfikacje projektów w trakcie budowy

Jedną z najbardziej dyskusyjnych kwestii jest poszerzanie lub zmniejszanie powierzchni domu już w trakcie budowy. Ze względów konstrukcyjnych oraz prawnych większość ekspertów stanowczo odradza tego typu zmiany w projekcie budynku. Mogą one naruszyć stabilność konstrukcji, a także pogwałcić warunki pozwolenia na budowę.

 • Dodanie tarasu lub balkonu
 • Zmiana zewnętrznych wymiarów budynku o max 5%
 • Podwyższenie pomieszczeń o kilkadziesiąt centymetrów

Poza drobnymi modyfikacjami wymienionymi na liście, większość innych jest zakazana lub wymaga skomplikowanych procedur prawnych. Dlatego przed budową warto dokładnie przeanalizować wszelkie potrzeby i preferencje.

Czasem zdarza się, że inwestor zupełnie zmienia koncepcję swojego wymarzonego domu. Wtedy jedyną możliwością zmiany projektu domu w trakcie budowy na zupełnie inny jest... rozpoczęcie wszystkiego od początku. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której budowa utknęła na etapie fundamentów.

Czytaj więcej: Niebanalne projekty domów z ceglaną elewacją w stylu loftowa, warmińską i familoków

Czy warto zmieniać projekt domu w trakcie budowy?

Zdjęcie To wszystko, a nawet więcej – Niesamowite i szokujące zmiany w projekcie domu podczas budowy

Zdecydowanie bezpieczniej i taniej jest dokładnie zaplanować finalny wygląd domu przed rozpoczęciem inwestycji. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów zmian w projekcie, jak również bałaganu i przestojów na budowie. Zmiany konstrukcyjne wykonywane po fakcie mogą się skończyć katastrofą budowlaną.

 • Dodatkowe koszty zatrudnienia ekspertów
 • Przedłużenie czasu budowy
 • Ryzyko błędów konstrukcyjnych
 • Zerwanie warunków pozwolenia na budowę

Jednak czasem są sytuacje, gdy korzyści zmian w projekcie budynku są większe niż wynikające z nich niedogodności. Jeśli transformacja zwiększy funkcjonalność domu lub ułatwi codzienne korzystanie z niego, to może się okazać, że ta inwestycja jest warta podjęcia ryzyka i dodatkowych nakładów finansowych.

Podsumowując, zmiany w projekcie budowlanym w trakcie budowy nie są zabronione, ale w większości przypadków są albo niedopuszczalne, albo mocno ograniczone. Dlatego zanim podejmiesz tak ważną decyzję, skonsultuj się z ekspertami i dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw takiego ruchu.

Najczęściej zadawane pytania

Praktycznie jedyną sytuacją, gdy możliwa jest kompletna zmiana projektu domu na inny w trakcie budowy, jest moment tuż po wylaniu fundamentów. W późniejszych etapach budowy pozostaje już tylko wprowadzanie drobnych modyfikacji, a nie zmiany całego projektu.

Niestety, zmniejszanie lub powiększanie wymiarów domu względem projektu nie jest dozwolone. Zbyt duża ingerencja w konstrukcję budynku może zakwestionować pozwolenie na budowę, a także naruszyć statykę obiektu i tym samym zagrażać bezpieczeństwu.

W trakcie budowy możliwe są niewielkie zmiany, takie jak modyfikacja pokrycia elewacji, zmiana technologii budowlanej (przy zachowaniu odpowiednich parametrów), zmiana źródła ogrzewania, zmiana pokrycia dachowego czy dodanie tarasu lub balkonu. Istotne jest jednak wcześniejsze skonsultowanie takich zmian z projektantem.

Tak, wprowadzanie zmian w projekcie w trakcie budowy wymaga dodatkowych formalności i uzgodnień. Należy skonsultować się z architektem lub projektantem, którzy ocenią możliwość i zakres proponowanych modyfikacji. Czasami może być też wymagana aktualizacja pozwolenia na budowę.

Niemal zawsze modyfikacje projektu w trakcie budowy wiążą się z dodatkowymi kosztami. Należy liczyć się z opłatami za konsultacje z architektami, aktualizację dokumentacji projektowej, a także ewentualnymi kosztami robocizny związanej z wprowadzaniem zmian na budowie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ogród Zimowy: Twój Przewodnik do Budowy i Projekty Nowoczesnego Ogrodu Zimowego
 2. Znajdź idealny dom parterowy na wąską działkę - Porady i inspiracje
 3. Zbuduj swoje idealne dom na podłużną działkę: Realizacje i projekty na wąską działkę
 4. Kto, kiedy i za ile projektuje instalacje elektryczne w domu?
 5. Jak mieć dom energooszczędny? Porady na 2024 rok
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maciej Wolny
Maciej Wolny

Będąc rzeczoznawcą budowlanym specjalizuję się w problematyce usterek technicznych obiektów mieszkalnych. Publikuję artykuły o najczęstszych patologiach budowlanych - zawilgoceniach, rysach i pęknięciach. Podpowiadam jak im zapobiegać już na etapie projektowania i wykonawstwa, a także jak je skutecznie usuwać.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły