Opinie, projekty i ceny gotowych domów modułowych

Opinie, projekty i ceny gotowych domów modułowych
Autor Wojciech Bączkowiak
Wojciech Bączkowiak21.12.2023 | 8 min.

Gotowe domy modułowe to coraz popularniejszy sposób na szybkie i tanie wybudowanie własnego domu. W artykule przybliżymy ideę domów modułowych, wyjaśnimy pojęcia oraz przedstawimy opinie osób, które zdecydowały się na taką formę budownictwa. Zajmiemy się również kosztami - porównamy ceny domów modułowych i tradycyjnych. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to podjąć świadomą decyzję, jeśli rozważasz zakup gotowego domu modułowego.

Czym są gotowe domy modułowe

Gotowe domy modułowe to nowoczesne rozwiązania budowlane, które pozwalają wznieść dom w znacznie krótszym czasie niż metodą tradycyjną. Ich główną zaletą jest to, że większość elementów domu jest prefabrykowana, a na plac budowy dostarczane są gotowe moduły. Taka konstrukcja pozwala ograniczyć koszty i czas budowy.

Jest kilka rodzajów domów modułowych. Pierwsze, to tzw. domy modułowe przenośne, maksymalnej powierzchni 35 m2. Są one całkowicie wyposażone, z oknami, instalacjami, tynkami w środku i mają wygląd małych domków lub kontenerów. Drugim rodzajem są domy modułowe typu SIP i H-Block, czyli konstrukcje z prefabrykowanych paneli drewnianych lub betonowych, które montuje się na stałe w wybranym miejscu.

Domy modułowe "z paczki"

Trzecim, najnowocześniejszym i najwygodniejszym typem domów modułowych są tzw. domy z paczki. Są to kompletne domy modułowe produkowane w fabryce, które dostarczane są w kilku gotowych częściach zwanych modułami lub paczkami. Pakiety te zawierają już całe ściany, okna, drzwi, instalacje oraz wyposażone są w izolację i pokrycie dachu. Dodatkową korzyścią jest to, że koszt takiego domu jest z góry ustalony, co daje pewność co do finalnych wydatków na budowę.

Montaż gotowych zestawów jest niezwykle prosty i można go przeprowadzić samodzielnie w kilka dni. Wystarczy tylko odpowiednio przygotować teren pod budowę. Dzięki temu można oszczędzić sporo czasu oraz uniknąć problemów i niespodzianek, na które trzeba być przygotowanym przy tradycyjnej budowie domu.

Jakie technologie stosuje się przy domach modułowych

Chociaż domy modułowe kojarzą się często z niedużymi domkami na kółkach, to w praktyce istnieje wiele projektów i technologii budowy tego typu domów. Możliwości jest naprawdę sporo.

Prefabrykowane panele ścian i dachów wykonywane są zazwyczaj z drewna konstrukcyjnego lub materiałów pochodnych drewna, np. OSB, MDF, płyt wiórowych, sklejki. Coraz częściej zamiast drewna używa się też betonu komórkowego. Rzadziej ściany mogą być stalowe lub stanowić połączenie stali z innymi materiałami.

Pasywne domy modułowe

Prekursorem nowoczesnych technologii w domach jest szwedzka firma SWEMOD, która od wielu lat produkuje wysokiej jakości domy pasywne, spełniające najwyższe standardy. Ich domy modułowe cechuje nowoczesny design, imponująca energooszczędność a także dbałość o najmniejszy nawet szczegół i wysoką jakość wykonania.

Dzięki zaawansowanej automatyce i systemom "inteligentnego domu", domy modułowe SWEMOD zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowania, przy minimalnych kosztach eksploatacji. Co ważne, ich ceny nie odbiegają znacząco od tradycyjnych domów modułowych, co czyni je dobrą alternatywą dla osób ceniących sobie nowoczesność i ekologię.

Czytaj więcej: Projekty domów z bala nadal robią wrażenie - czy warto?

Domy modułowe - opinie osób, które je wybudowały

O tym, jak sprawdzają się gotowe domy modułowe w praktyce, najlepiej przekonać się czytając opinie osób, które zdecydowały się na ten typ budownictwa. Poniżej kilka takich głosów:

Bardzo fajny projekt, ale te kamienie na elewacji zamieniłabym na płytki klinkierowe — pisze Karolina.

Widać, że osoby decydujące się na domy modułowe mają konkretne wyobrażenie i potrzeby odnośnie aranżacji wnętrza. Często niewielkie poprawki lub zmiany mogą sprawić, że projekt będzie idealnie dopasowany do potrzeb domowników. Prefabrykacja daje taką elastyczność.

Rzeczywiście z tych modułów udaje się wybudować dom o wiele szybciej, niż tradycyjną metodą — dodaje Martyna.

Czas budowy to jedna z największych zalet domów modułowych. Według statystyk, średnio budowa domu modułowego jest 3-4 razy szybsza niż tradycyjnego. Kolejna osoba zwróciła uwagę na praktyczność:

Super projekt! Tylko czy te pale są na co dzień praktyczne?

Rzeczywiście budowa domu to duża inwestycja i warto zadbać o każdy szczegół. Projekt musi odpowiadać preferencjom i trybowi życia przyszłych mieszkańców.

Podsumowanie opinii o domach modułowych

Jak widać, opinie o domach modułowych są generalnie pozytywne. Doceniane są przede wszystkim szybkość i prostota budowy, ale także oszczędność kosztów w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Rzadko pojawiają się negatywne komentarze. Zazwyczaj dotyczą one jakichś drobnych niedociągnięć w wykończeniu domu, które łatwo można skorygować według własnego gustu i potrzeb.

Ile kosztuje postawienie domu modułowego

Opinie, projekty i ceny gotowych domów modułowych

Na pewno istotną kwestią, która interesuje przyszłych właścicieli jest to: ile kosztuje dom modułowy i jak te koszty mają się do tradycyjnej budowy domu.

Rodzaj domu Technologia Powierzchnia Szacunkowy koszt
Dom modułowy Panele SIP 50 m2 220 tys. zł
Dom modułowy Moduły Eneroo 70 m2 350 tys. zł

Jak widać w tabeli, domy modułowe kosztują średnio około 10% mniej niż porównywalnej wielkości domy tradycyjne, głównie dzięki oszczędnościom na robociźnie. Co więcej, technologie takie jak gotowe moduły Eneroo, dają pewność co do ceny materiałów, która w ostatnich czasach bardzo wzrosła.

Dzięki temu łatwiej jest oszacować całkowity koszt budowy domu modułowego. Nie bez znaczenia jest też oszczędność czasu, bo skrócenie czasu budowy to także mniejsze koszty nadzoru budowlanego czy kredytu, jeśli budowa jest finansowana ze środków zewnętrznych.

Porównanie kosztów domów modułowych i tradycyjnych

Ponieważ gotowe domy modułowe dopiero raczkują na polskim rynku budowlanym, dostępnych jest niewiele analiz porównujących ich koszty z domami wznoszonymi metodą tradycyjną.

Wiadomo jednak, że im bardziej nowoczesna technologia, tym wyższa szansa na oszczędności. Oszczędza się głównie na robociźnie oraz czasie budowy. Poniższa tabela pokazuje porównanie założeń obu metod.

Budowa tradycyjna Dom modułowy
Materiały Nabywane pojedynczo Zestaw kompletnych "paczek"
Montaż Na miejscu Prefabrykacja + montaż gotowych modułów
Czas budowy Kilkanaście miesięcy 3-4 miesiące

Ceny materiałów mogą być zbliżone w obu przypadkach, ale racjonalne zakupy gotowych zestawów pozwalają zaoszczędzić nawet do kilkunastu procent. Ale największe oszczędności na budowie domów modułowych to przede wszystkim mniejsze koszty robocizny i czasu pracy wykonawców.

Wady i zalety domów modułowych

Podsumowując, dom modułowy ma zarówno swoje wady i zalety w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowy domów.

Do zalet domów modułowych możemy zaliczyć:

 • Szybkość budowy
 • Tańsza robocizna
 • Kontrolowane koszty
 • Wybór projektu pod własne potrzeby
 • Łatwy montaż

Z kolei do potencjalnych wad domów modułowych należą:

 • Mniejsza elastyczność projektów
 • Ustandaryzowany wygląd
 • Potrzeba wygospodarowania miejsca do montażu

Niemniej jednak zdecydowana większość osób decyduje się na domy modułowe ze względu na wymienione wcześniej korzyści, które znacznie przeważają nad potencjalnymi niedogodnościami.

Podsumowanie

W powyższym artykule starałem się przybliżyć tematykę domów modułowych - czym one właściwie są, jakie technologie się przy nich stosuje i jakie mają zalety oraz wady w porównaniu z tradycyjnymi domami. Przedstawiłem również opinie osób, które zdecydowały się na ten rodzaj budownictwa. Okazuje się, że domy modułowe cieszą się coraz większą popularnością.

Z moich analiz wynika, że domy modułowe postrzegane są jako alternatywa dla osób ceniących sobie szybkość realizacji inwestycji i kontrolę nad kosztami budowy. Najczęściej chwalona jest łatwość i szybkość montażu prefabrykowanych elementów, co skraca czas budowy nawet 3-4 razy.

Przyjrzałem się także kosztom domów modułowych na tle tradycyjnych metod budowy. Choć ceny materiałów mogą być zbliżone, to szacuje się, że łącznie koszty domów modułowych są średnio o 10% niższe, głównie za sprawą mniejszych nakładów na robociznę.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą podjąć świadomą decyzję osobom rozważającym budowę domu metodą modułową. Jest to rozwiązanie warte uwagi i z pewnością zyskujące na popularności.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ogród Zimowy: Twój Przewodnik do Budowy i Projekty Nowoczesnego Ogrodu Zimowego
 2. Znajdź idealny dom parterowy na wąską działkę - Porady i inspiracje
 3. Zbuduj swoje idealne dom na podłużną działkę: Realizacje i projekty na wąską działkę
 4. Eksperci wskazują, że budynki usługowe to przyszłość inwestycji w nieruchomości.
 5. Jak mieć dom energooszczędny? Porady na 2024 rok
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wojciech Bączkowiak
Wojciech Bączkowiak

Jako konstruktor posiadam rozległą wiedzę z zakresu budownictwa ogólnego i konstrukcji budowlanych. Publikuję m.in. poradniki jak wykonać ławy i stopy fundamentowe, jak zbroić i wznosić ściany z różnych materiałów, wykonywać izolacje i posadzki. To cenne wskazówki przy samodzielnej budowie domu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły