Odkryj Projekty z Wejściem od Południa i Domów Jednorodzinnych z Wejściem z Boku

Odkryj Projekty z Wejściem od Południa i Domów Jednorodzinnych z Wejściem z Boku
Autor Izyda Szulc
Izyda Szulc21.11.2023 | 7 min.

Projekty z wejściem od południa cieszą się coraz większą popularnością wśród osób budujących lub remontujących domy jednorodzinne. Kierunek południowy zapewnia domostwu dużo światła i ciepła, dzięki czemu wnętrza stają się jasne i przytulne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom projektów z wejściem od słonecznej strony, ich praktycznym rozwiązaniom, a także nowoczesnym stylom wejścia od południa.

Kluczowe wnioski:
 • Wejście od południa gwarantuje domowi dużo światła i ciepła.
 • Warto rozważyć projekty z gankiem lubDaszkiem osłaniającym wejście.
 • Boczne wejście pozwala oddzielić strefę prywatną od gościnnej.
 • Nowoczesne style wejścia od południa to m.in. duże przeszklenia i pergole.
 • Odpowiednie zaplanowanie wnętrz podkreśli zalety takiej lokalizacji wejścia.

Zalety projektów domów z wejściem od południa

Wybierając projekt domu z wejściem od południa, można liczyć na wiele korzyści. Południowa elewacja gwarantuje domostwu jak najwięcej światła słonecznego i ciepła. Dlatego wejście usytuowane od tej właśnie strony sprawi, że wnętrza będą jasne, przytulne i dobrze nasłonecznione.

Duże przeszklenia od strony południowej to doskonały sposób na pozyskanie energii słonecznej i ogrzanie domu zimą. Ponadto, odpowiednio dobrane okna i drzwi wejściowe pozwolą zatrzymać ciepło w środku latem. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i klimatyzację.

Wejście od słonecznej strony to także większy komfort mieszkańców. Nikt nie lubi wracać do ciemnego, zacienionego domu. Południowe światło poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponadto, odpowiednio doświetlone wnętrze prezentuje się znacznie lepiej i stylowo.

Warto jednak pamiętać o zacienieniu wejścia, by latem uniknąć przegrzewania. Dobrym rozwiązaniem są np. markizy lub ganki z daszkiem. Zapewni to ochronę przed nadmiarem letniego słońca.

Ganki i zadaszenia chroniące przed słońcem

Aby wejście od południa było funkcjonalne także latem, konieczne jest odpowiednie zacienienie. W przeciwnym razie może dochodzić do przegrzewania wnętrz. Dlatego projektując dom z wejściem od słonecznej strony, warto zadbać o...

Popularność projektów domów z bocznym wejściem

Projekty domów z wejściem z boku cieszą się rosnącą popularnością. Tego typu układ, z wejściem usytuowanym na jednej ze ścian bocznych, ma wiele zalet.

Przede wszystkim pozwala logicznie rozdzielić strefę dziennego wypoczynku od części nocnej. Goście wchodzą bezpośrednio do salonu czy kuchni, podczas gdy sypialnie są odizolowane i zapewniają domownikom intymność.

Boczne wejście ułatwia też aranżację wnętrz. Nie trzeba martwić się o korytarz czy hol wejściowy. Można efektywniej wykorzystać przestrzeń, projektując otwartą przestrzeń dzienno-kuchenną.

Dodatkowym atutem jest łatwiejszy i tańszy montaż oraz obsługa drzwi. Wejście boczne wymaga krótszego daszku i zadaszenia. Łatwiej je dostosować do architektury budynku.

Podział na strefę dzienną i nocną

Układ funkcjonalny z wejściem bocznym pozwala wyraźnie oddzielić część dzienno-gościnną od strefy prywatnej, gdzie znajdują się sypialnie. Daje to wiele korzyści, które warto wziąć pod uwagę projektując swój wymarzony dom...

Dlaczego warto wybrać projekt domu z wejściem od słonecznej strony?

Decydując się na projekt domu z wejściem od południa, można liczyć na szereg konkretnych korzyści.

 • Więcej światła i ciepła w domu, co przekłada się na oszczędności oraz lepsze samopoczucie
 • Łatwiejsze doświetlenie i ogrzanie wnętrz dzięki energii słonecznej
 • Wejście chronione latem przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem
 • Bardziej przytulna i stylowa aranżacja jasnych wnętrz
 • Możliwość montażu paneli fotowoltaicznych i solarnych od strony południowej

Wszystko to sprawia, że projekty domów z wejściem od południa to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym.

Jak zaplanować rozkład wnętrz w domu z wejściem od południa?

Odkryj Projekty z Wejściem od Południa i Domów Jednorodzinnych z Wejściem z Boku

Aby w pełni wykorzystać zalety domu z wejściem od słonecznej strony, warto odpowiednio zaplanować układ pomieszczeń. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Przede wszystkim pamiętajmy, że im więcej światła w danym pomieszczeniu, tym lepiej. Dlatego od południa lokalizujmy kuchnię, jadalnię i salon. Tam światło słoneczne będzie najbardziej pożądane.

Sypialnie i łazienki umieszczajmy raczej od północy. Tam światło dzienne nie jest aż tak istotne, a chłód pozwoli lepiej wypocząć. Gabinet czy domowe biuro również lepiej sprawdzą się po północnej stronie.

Warto też pamiętać o odpowiednich oknach i osłonach przeciwsłonecznych. Duże przeszklenia południowe doświetlą wnętrza, ale latem mogą powodować przegrzanie. Rolety i żaluzje pomogą to zjawisko ograniczyć.

Projekty małych domów z wejściem od południowej strony

Projekty domków jednorodzinnych z wejściem od południa świetnie sprawdzą się także w przypadku niewielkich, kompaktowych budynków. Małe domy można zaprojektować w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać zalety dobrze nasłonecznionej elewacji.

W małym domu szczególnie istotne jest odpowiednie doświetlenie wnętrz światłem dziennym. Dlatego niewielkie okna od północy i duże przeszklenia od południa to częsty zabieg w tego typu projektach.

Niewielkie metraże wymagają też przemyślanej aranżacji - tu z pomocą przychodzi boczne wejście, pozwalające oddzielić strefę prywatną od dziennej. To pozwala zaoszczędzić cenne metry i zoptymalizować układ pomieszczeń.

Nowoczesne style wejścia od strony południowej

Wejście od słonecznej strony daje też interesujące możliwości aranżacyjne. Jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnych stylach?

Przede wszystkim duże przeszklenia, które wpuszczą do wnętrz jak najwięcej światła. Nie muszą to być typowe drzwi - ciekawie prezentują się np. przesuwne ściany szklane.

Kolejny trend to pergole, czyli lekkie konstrukcje porośnięte roślinnością. Zacieniają wejście latem, a zimą przepuszczają promienie słoneczne. To stylowe i ekologiczne rozwiązanie.

Nowoczesny balkon lub taras również mogą stanowić interesujący akcent przy wejściu od południowej strony. Takie wyjście na zewnątrz tworzy przyjemną, słoneczną przestrzeń.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się bliżej projektom domów z wejściem od południa. Tego typu rozwiązanie ma liczne zalety - przede wszystkim zapewnia domostwu dużo światła słonecznego i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Południowe wejście to także możliwość stworzenia przytulnych, jasnych wnętrz.

Omówiliśmy również popularność projektów z wejściem z boku. Układ z bocznym wejściem ułatwia podział domu na strefę dzienną i nocną. To funkcjonalne rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników.

Przekonaliśmy się także, jak wiele zalet mają projekty małych domów z wejściem od południa. W niewielkim metrażu światło dzienne jest szczególnie cenne, więc duże okna od słonecznej strony to strzał w dziesiątkę.

Na koniec zaprezentowaliśmy nowoczesne pomysły na wejście od południowej strony - duże przeszklenia, pergole i tarasy. Mamy nadzieję, że artykuł dostarczył ciekawych inspiracji związanych z projektowaniem wejścia do domu jednorodzinnego.

Najczęściej zadawane pytania

Wejście od południa gwarantuje domostwu dużo światła słonecznego i ciepła. Dzięki temu wnętrza są jasne i dobrze ogrzane zimą. Latem natomiast konieczne jest odpowiednie zacienienie wejścia, aby zapobiec przegrzewaniu się domu.

Wejście z boku domu ma wiele zalet - pozwala logicznie rozdzielić strefę dzienną od nocnej i zapewnia domownikom większą intymność. Układ z bocznym wejściem ułatwia też aranżację wnętrz i montaż drzwi.

Aby maksymalnie wykorzystać zalety południowego światła, pomieszczenia takie jak kuchnia, jadalnia i salon powinny znajdować się od tej właśnie strony. Mniej nasłonecznione pokoje jak sypialnie można umieścić od północy.

Tak, wejście od słonecznej strony doskonale sprawdza się także w małych domach, gdyż pozwala lepiej doświetlić niewielkie wnętrza światłem dziennym. Warto projektować duże okna od strony południowej.

Nowoczesnymi rozwiązaniami są duże przeszklenia, przesuwne ściany, pergole porośnięte roślinnością oraz tarasy i balkony przy wejściu od słonecznej strony domu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ogród Zimowy: Twój Przewodnik do Budowy i Projekty Nowoczesnego Ogrodu Zimowego
 2. Znajdź najlepsze domy na działkę, nawet na podłużną - Twój wymarzony dom czeka
 3. Idealny dom na działkę 500m2 lub na wąską działkę - Znajdź najlepsze rozwiązania dla siebie
 4. Eksperci wskazują, że budynki usługowe to przyszłość inwestycji w nieruchomości.
 5. Jak stworzyć skuteczny kosztorys budowy domu? Porady od ekspertów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Izyda Szulc
Izyda Szulc

Pracując w pracowni projektowej zajmuję się tworzeniem architektury obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. Przybliżam czytelnikom proces powstawania projektu budowlanego od szkiców koncepcyjnych, przez projekt techniczny, aż po nadzór na placu budowy. Dzielę się także trendami we współczesnej architekturze.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły