Nietypowe elewacje polskich domów: niespodziewane materiały używane do budowy.

Nietypowe elewacje polskich domów: niespodziewane materiały używane do budowy.
Autor Maciej Wolny
Maciej Wolny21 kwietnia 2024 | 8 min

Nietypowe elewacje polskich domów to coś, co często zaskakuje przechodniów swoją nowatorskoś cią i oryginalnością. Mnogość wykorzystywanych materiałów jest niesamowita - od drewna układanego w niekonwencjonalny sposób, przez ceramikę z odzysku, po egzotyczne importowane kamienie. To, co kiedyś było symbolem prostolinijności i nudnej architektury, teraz staje się dziełem sztuki przyciągającym spojrzenia. Jeśli ciekawi Cię, jakie jeszcze niespodziewane materiały wykorzystują polscy architekci przy projektowaniu elewacji, czytaj dalej!

Drewniane elewacje domów: niekonwencjonalne rozwiązania

Kochani Czytelnicy, dziś rozmawiamy o czymś naprawdę unikalnym - nietypowych elewacjach domów w Polsce, które z pewnością wywołają na Waszych twarzach zaskoczenie, a może nawet niedowierzanie. Gdy myślimy o drewnianych elewacjach, zazwyczaj przychodzą nam na myśl tradycyjne deski, sidingii szalunki. Jednak polscy architekci wymyślili coś znacznie bardziej zaskakującego i niestandardowego!

Wyobraźcie sobie elewację wykonaną ze sklejki ułożonej w formie żyletek. Nie tylko wygląda to całkowicie niekonwencjonalnie, ale również tworzy niesamowite cienie, które zmieniają się w zależności od pory dnia i roku. To właśnie elewacja tzw. Domu Falującego, prawdziwej perełki wśród innowacyjnych rozwiązań. Ale to nie wszystko! W podwarszawskim domu znajdziemy czarną, opaloną drewnianą elewację, która dzięki starej japońskiej technice konserwacji drewna zyskuje całkowicie nowy, intrygujący odcień.

Nietypowa gra cieni i kształtów

Jednym z najbardziej uderzających przykładów niekonwencjonalnych elewacji drewnianych jest z pewnością słynny "złamany dom" w Poznaniu. Cienkie, podłużne deski podkreślają jego niesamowity kształt i bezokapowy dach, nadając całości wyjątkowego, geometrycznego charakteru. Światło i cienie tańczą tu swój własny taniec, tworząc niezwykłe wzory na fasadzie.

Choć takie rozwiązania mogą z początku wydawać się szalone, to mają one solidne podstawy. Przede wszystkim, elewacja drewniana to nie tylko efekt "wow", ale również ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, nawiązujące do trendu zrównoważonego budownictwa. Cena za metr kwadratowy takiej elewacji jest stosunkowo niska, a możliwości aranżacyjne praktycznie nieograniczone.

Nie bójcie się wyjść poza utarte schematy! Nietypowa elewacja to przepis na dom pełen charakteru i osobowości.

Elewacje wykonane z tłuczonej porcelany: fenomen PRL-u

Mówiąc o nietypowych elewacjach domów w Polsce, nie można pominąć jednego z najbardziej niezwykłych, a zarazem mało znanych zjawisk - elewacji wykonanych z... tłuczonej porcelany. Choć dzisiaj może się to wydawać nieprawdopodobne, to w czasach PRL-u takie elewacje były czymś powszechnym, a ich skala przeszła chyba najśmielsze oczekiwania.

Jak twierdzi prof. architektury Marek Budzyński, elewacje z tłuczonej porcelany były jedynym po 1945 r. prawdziwym przykładem polskiej sztuki ludowej na masową skalę. Miliony domów, bloków mieszkalnych, biur i sklepów zostały w ten sposób "udekorowane". Obecnie może to wyglądać dość... kiczowato, ale wówczas z pewnością było to postrzegane jako pożądany efekt dekoracyjny.

  • Zwróćcie uwagę na najbliższe okolice - być może dostrzeżecie gdzieś takie zaskakujące elewacje z czasów PRL-u!
  • Warto również pomyśleć, dlaczego ten fenomen się pojawił. Być może był to skutek trudności w zdobyciu tradycyjnych materiałów budowlanych?
  • Nie mniej ciekawa jest kwestia, dlaczego zjawisko to nigdy nie zostało dogłębnie opisane i zbadane.

Dziś możemy tylko spekulować na temat powodów, dla których tłuczona porcelana stała się tak popularna na elewacjach. Jedno jest pewne - jest to fenomen na skalę światową, jedyny w swoim rodzaju. Szkoda tylko, że dopiero niedawno podjęto inicjatywę stworzenia albumu opisującego to zjawisko.

Czytaj więcej: Kto, kiedy i za ile projektuje instalacje elektryczne w domu?

Nietypowe elewacje z wykorzystaniem egzotycznych materiałów

Niewątpliwie jednym z głównych powodów, dla których ludzie wybierają nietypowe elewacje domów, jest chęć wyróżnienia się i posiadania czegoś absolutnie unikalnego. W tej kwestii spora część architektów sięga po prawdziwie egzotyczne materiały, często sprowadzane z drugiego końca świata. Zobaczmy niektóre z nich!

Na początek warto wspomnieć o takich materiałach jak egzotyczne odmiany kamienia, np. piaskowiec z Indii czy bardziej miejscowe, choć równie ciekawe rozwiązania jak elewacje wykonane z wapienia. Nie brakuje też projektów wykorzystujących charakterystyczne płytki ceramiczne, choćby te inspirowane elementami azjatyckiej architektury.

Materiał Pochodzenie Cecha charakterystyczna
Piaskowiec Indie Głęboka, intensywna barwa
Wapień Polska Lekko porowata struktura
Płytki ceramiczne Kraje azjatyckie Geometryczne wzory, żywe kolory

To jednak nie wszystko! W dziedzinie nietypowych elewacji zdarzają się również prawdziwe perełki, jak choćby elewacja wykonana... z korków! Ta oryginalna koncepcja z pewnością wzbudziłaby niemałe zainteresowanie wśród miłośników win.

Elewacje domów w stylu japońskim - technika opalania drewna

Zdjęcie Nietypowe elewacje polskich domów: niespodziewane materiały używane do budowy.

Mówiąc o zaskakujących elewacjach, nie można pominąć tych inspirowanych dalekowschodnimi tradycjami budowlanymi. Jedną z najciekawszych technik jest z pewnością japońskie opalanie drewna, którym to sposobem została wykonana elewacja pewnego podwarszawskiego domu.

Na czym polega ta technika? Otóż drewno jest celowo przypalane, co nadaje mu charakterystyczny, głęboki odcień - od ciemnego brązu po niemal czerń. Co ciekawe, w Japonii taki zabieg nie służy tylko ozdobie, ale przede wszystkim konserwacji drewna i przedłużeniu jego żywotności.

Choć opalona elewacja może niektórym się wydawać zbyt mroczna i ponura, to jednak zdecydowanie rzuca nowe, intrygujące światło na ten materiał. Dobrze zostaje ona zrównoważona przez jasne, przeszklone elementy budynku. Całości dopełniają proste linie architektoniczne, nadające lekkości i nowoczesności.

Sojowe inspiracje w architekturze

Mówiąc o azjatyckich wpływach w budownictwie, warto również wspomnieć o tzw. sojowych elewacjach. Co to takiego? To nic innego jak elewacje wykonane z litego drewna poddawanego działaniu specjalnego produktu na bazie sosu sojowego! Zabieg ten nadaje drewnu niezwykłej, szlachetnej barwy, jednocześnie wydobywając całą gamę subtelnych odcieni i zacienień. Efekt jest naprawdę unikatowy.

Te dwa przykłady doskonale pokazują, jak nietypowe materiały i techniki mogą zostać z powodzeniem wykorzystane do stworzenia naprawdę wyjątkowej, przyciągającej wzrok elewacji. Zestawienie ich z minimalistyczną bryłą i dużymi przeszkleniami tworzy kompozycję idealnie łączącą tradycję ze współczesnością.

Elewacje domów z lat 80. - unikatowy wzór w skali światowej

Kiedy myślimy o domach z lat 80., z pewnością nie przychodzą nam do głowy zaskakujące, niekonwencjonalne elewacje. A jednak to właśnie w tamtym okresie powstał w Polsce pewien architektoniczny fenomen na skalę światową! Mowa oczywiście o elewacjach wykonanych z... tłuczonej porcelany.

Trudno dziś uwierzyć, ale w czasach PRL-u takie dekoracyjne elewacje były czymś powszechnym, zdobiąc tysiące domów, biur i sklepów w całym kraju. Czy to było podyktowane chęcią dekoracji, czy raczej brakiem dostępu do tradycyjnych materiałów budowlanych? Tego niestety nie wiemy, a samo zjawisko wciąż pozostaje słabo zbadane.

Choć z dzisiejszej perspektywy tłuczona porcelana może się wydawać kiczowata, to jednak bez wątpienia był to jedyny tak masowy przejaw sztuki ludowej w powojennej Polsce. Prof. Marek Budzyński słusznie nazywa to zjawisko "unikatem na skalę światową".

Spójrzcie dookoła i być może dostrzeżecie w swoim mieście lub okolicy budynki ozdobione tą niezwykłą, odchodzącą już w przeszłość "elewacją".

Nietypowe elewacje domów: ekologiczne i stylowe rozwiązania

Wiele osób decyduje się na nietypowe elewacje domów z dwóch powodów - chęci stworzenia czegoś niepowtarzalnego oraz troski o środowisko naturalne. Te dwa cele doskonale łączą się w przypadku np. drewnianych elewacji układanych w oryginalny sposób.

To, co kiedyś uchodziło za mało interesujące i zwyczajne, dziś może stać się prawdziwym dziełem sztuki. Drewniana elewacja wykończona nowatorską techniką opalania albo ułożona w formie żyletek to z pewnością propozycje rzucające się w oczy i pobudzające wyobraźnię. A przy tym drewno to materiał w pełni ekologiczny i odnawialny.

  • Kluczem do stworzenia niepowtarzalnej elewacji jest odpowiednie wykorzystanie faktury, barwy i formy materiału.
  • Warto też połączyć różne materiały, np. drewno i szkło, by uzyskać dynamiczny, zrównoważony efekt wizualny.
  • Nie zapominajmy, że nietypowe elewacje to nie tylko ozdoba, ale również inwestycja w długowieczność i trwałość budynku.

Jak widzicie, nietypowe elewacje wcale nie muszą być kosztowne ani szkodliwe dla środowiska. To przede wszystkim kwestia pomysłowości i odwagi w łamaniu schematów. Dlaczego więc nie spróbować stworzyć własnego, unikalnego projektu, który przez lata będzie cieszył oko i wyróżniał się na tle innych budynków? Bo na pewno warto!

Podsumowanie

Podsumowując, nietypowe elewacje domów w Polsce to coś, z czym mamy do czynienia coraz częściej. Polscy architekci wykazują się niezwykłą kreatywnością, sięgając po niestandardowe materiały i techniki budowlane. Efekty ich pracy z pewnością potrafią zaskoczyć – od żyletkowych fasad z drewna, przez eksperymenty z opalaniem i sojowymi farbami, aż po wzornictwo inspirowane ceramiką azjatycką.

Jednak zaskakujące elewacje to też fenomen historyczny, który miał miejsce w czasach PRL-u i polegał na dekoracji domów niekonwencjonalnymi elementami, takimi jak tłuczona porcelana. A wszystko to po to, by uczynić wizerunek budynku bardziej innowacyjnym. Można śmiało powiedzieć, że Polska dysponuje prawdziwą skarbnicą niezwykłych wzorów i koncepcji w dziedzinie elewacji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ogród Zimowy: Twój Przewodnik do Budowy i Projekty Nowoczesnego Ogrodu Zimowego
  2. Znajdź idealny dom parterowy na wąską działkę - Porady i inspiracje
  3. Zbuduj swoje idealne dom na podłużną działkę: Realizacje i projekty na wąską działkę
  4. Eksperci wskazują, że budynki usługowe to przyszłość inwestycji w nieruchomości.
  5. Jak mieć dom energooszczędny? Porady na 2024 rok
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Maciej Wolny
Maciej Wolny

Będąc rzeczoznawcą budowlanym specjalizuję się w problematyce usterek technicznych obiektów mieszkalnych. Publikuję artykuły o najczęstszych patologiach budowlanych - zawilgoceniach, rysach i pęknięciach. Podpowiadam jak im zapobiegać już na etapie projektowania i wykonawstwa, a także jak je skutecznie usuwać.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły