Najlepszy i najtańszy sposób na ogrzewanie elektryczne - ten poradnik Cię zaskoczy!

Najlepszy i najtańszy sposób na ogrzewanie elektryczne - ten poradnik Cię zaskoczy!
Autor Wojciech Bączkowiak
Wojciech Bączkowiak22.04.2024 | 3 min.

Szukasz najtańszego ogrzewania elektrycznego dla swojego domu? Wybór nie jest łatwy! Choć pompy ciepła wydają się ekologiczną i oszczędną alternatywą, w rzeczywistości potrafią generować bardzo wysokie rachunki. Z drugiej strony, tradycyjne grzejniki elektryczne są tanie w instalacji, ale mało efektywne energetycznie. Ten poradnik Cię zaskoczy – pokaże Ci szeroką gamę rozwiązań, razem z ich kosztami eksploatacji.

Pompy ciepła - nie takie tanie, jak myślisz

Pompy ciepła wykorzystują energię z otoczenia do ogrzewania elektrycznego, więc wydają się ekologiczną i oszczędną opcją. Jednak ich koszty eksploatacji mogą zaskoczyć. Według danych z 2023 r., roczny rachunek za prąd dla pompy ciepła w domu o powierzchni 150 m² może wynieść nawet 6710 zł!

Co więcej, same pompy są drogie w zakupie i instalacji. Choć są energooszczędne, nie oznacza to, że są najtańszym sposobem na ogrzewanie elektryczne. Warto dokładnie przeanalizować tę opcję pod kątem indywidualnych potrzeb i budżetu.

Wiele zależy od samego budynku – im lepiej ocieplony, tym niższe koszty eksploatacji pompy ciepła. Jednak dla starszych, słabo izolowanych domów może okazać się, że pompa ciepła to wcale nie takie tanie ogrzewanie elektryczne 2024.

 • Pompy są ekologiczne, ale nie zawsze tanie w eksploatacji
 • Duże koszty zakupu i instalacji
 • Kluczowe znaczenie ma izolacja budynku

Grzejniki elektryczne - łatwe w montażu, ale energochłonne

Grzejniki elektryczne to tradycyjny i łatwy w instalacji sposób na ogrzewanie elektryczne. Osoby poszukujące niskich kosztów wstępnych mogą rozważyć tę opcję. Jednak ich eksploatacja nie należy do najtańszych.

Zwykłe grzejniki elektryczne mogą generować wysokie koszty ogrzewania elektrycznego, podobne do ogrzewania elektrycznymi kotłami (nawet 18 tys. zł rocznie dla dużego domu). Z drugiej strony energooszczędne grzejniki konwektorowe lub akumulacyjne mogą być nieco tańsze w eksploatacji.

Eksperci radzą analizować dokładne parametry urządzeń i dopasować je do wielkości pomieszczeń. Niezależnie od rodzaju, grzejniki elektryczne nadają się najlepiej do mniejszych domów lub pomieszczeń pomocniczych, by ograniczyć koszty ogrzewania elektrycznego.

Czytaj więcej: Podatki od nieruchomości: kupno, sprzedaż, budowa - co w 2024 r.?

Ogrzewanie elektryczne podłogowe - komfortowe, ale drogie

Zdjęcie Najlepszy i najtańszy sposób na ogrzewanie elektryczne - ten poradnik Cię zaskoczy!

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to komfortowy, ale kosztowny sposób na ogrzewanie elektryczne 2024. Choć nadaje się świetnie do małych pomieszczeń, nie jest najtańszą opcją dla całego domu.

Podobnie jak w przypadku grzejników, koszty ogrzewania elektrycznego zależą od wielkości powierzchni. Rozwiązaniem mogą być systemy akumulujące ciepło w grubej wylewce, by pobierać prąd tylko przy najkorzystniejszych taryfach.

Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie podłogowe elektryczne cechuje się wysokimi kosztami instalacji. Trzeba wkalkulować również koszty materiałów oraz prac dodatkowych jak kucie bruzd pod kable. Dlatego nie jest to najtańsza opcja ogrzewania elektrycznego, ale pod pewnymi warunkami może okazać się opłacalna.

 • Komfortowe, ale kosztowne w instalacji
 • Dobre dla małych pomieszczeń, nie całych domów
 • Możliwości akumulacji ciepła obniżają rachunki

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od indywidualnych czynników. Przeważnie najtańsze są energooszczędne grzejniki konwektorowe lub systemy z możliwością akumulacji ciepła, np. ogrzewanie podłogowe. Pompy ciepła wydają się droższe niż początkowo zakładano.

Koszty ogrzewania elektrycznego dużego domu mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza przy wykorzystaniu elektrycznych kotłów (nawet 18 tys. zł rocznie). Pompy ciepła i podłogówka elektryczna także generują wysokie rachunki. Dla dużych powierzchni lepiej rozważyć inne źródła ogrzewania.

Koszty instalacji zależą od wybranego systemu. Najtańsze są grzejniki elektryczne. Pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe wiążą się ze znacznie wyższymi nakładami inwestycyjnymi – od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przy wyborze ogrzewania elektrycznego kluczowe jest uwzględnienie efektywności energetycznej systemów i urządzeń. Pomocne mogą być rozwiązania akumulujące ciepło, jak grube wylewki w przypadku podłogówki oraz korzystanie z tańszych taryf. Należy również zadbać o dobrą izolację domu.

Ogrzewanie elektryczne może być dobrym rozwiązaniem dla nowych, energooszczędnych domów o małej powierzchni. W przypadku większych budynków lepiej rozważyć inne źródła ciepła, np. pompy ciepła z kolektorami słonecznymi lub węzeł ciepłowniczy. Kluczowe jest wykonanie szczegółowych wyliczeń.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ogród Zimowy: Twój Przewodnik do Budowy i Projekty Nowoczesnego Ogrodu Zimowego
 2. Znajdź idealny dom parterowy na wąską działkę - Porady i inspiracje
 3. Zbuduj swoje idealne dom na podłużną działkę: Realizacje i projekty na wąską działkę
 4. Kto, kiedy i za ile projektuje instalacje elektryczne w domu?
 5. Jak mieć dom energooszczędny? Porady na 2024 rok
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Wojciech Bączkowiak
Wojciech Bączkowiak

Jako konstruktor posiadam rozległą wiedzę z zakresu budownictwa ogólnego i konstrukcji budowlanych. Publikuję m.in. poradniki jak wykonać ławy i stopy fundamentowe, jak zbroić i wznosić ściany z różnych materiałów, wykonywać izolacje i posadzki. To cenne wskazówki przy samodzielnej budowie domu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły