Marzysz o budowie własnego domu, ale ceny robocizny i materiałów budowlanych napawają cię lękiem? Nie martw się, jest rozwiązanie! Samodzielna budowa domu może znacznie obniżyć koszty projektu. Dowiedz się, na czym możesz zaoszczędzić, a jakie elementy warto pozostawić fachowcom. Być może niektóre wydatki cię zaskoczą, ale na końcu zyskasz wymarzone cztery kąty według własnego projektu.
Ile kosztuje postawienie fundamentów domu samemu?
Fundamenty są jednym z najważniejszych i zarazem najdroższych elementów każdej budowy domu. Decydując się na zbudowanie domu samemu, musisz szczegółowo przeanalizować, czy podołasz temu wyzwaniu. Jeśli planujesz budowę domu do 35 m2, możesz spróbować samodzielnie postawić fundamenty, jeśli oczywiście posiadasz już doświadczenie budowlane.
W przypadku większych domów, zwłaszcza z podziemnymi kondygnacjami jak piwnica czy garaż, polecamy skorzystać z usług profesjonalnej ekipy budowlanej. Samodzielna budowa fundamentów dużego domu jest nie tylko bardzo trudna, ale może być również niebezpieczna. Zawsze lepiej zainwestować w fachowców, niż później narażać swoją inwestycję na ryzyko.
Pamiętaj, że fundamenty to podstawa twojego przyszłego domu. Jeśli zależy ci na trwałości i bezpieczeństwie konstrukcji, warto rozważyć koszt budowy domu przez firmę, przynajmniej na tym newralgicznym etapie.
Co z projektem? Czy warto zaprojektować samemu?
Rozpoczynając budowę domu samodzielnie, jednym z pierwszych kroków jest wybranie odpowiedniego projektu. Choć gwiazdy telewizji próbują nas przekonać, że samodzielne zaprojektowanie domu to żaden problem, w praktyce jest to bardzo trudne zadanie.
Najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu. W porównaniu do projektu od architekta, możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Gotowe projekty są dostępne w licznych katalogach online i offline, a ich ceny zaczynają się już od kilkuset złotych.
Jeśli jednak zależy ci na całkowicie indywidualnym projekcie, skorzystanie z usług architekta jest niezbędne. Pamiętaj jednak, że będzie to droższe rozwiązanie, ale z pewnością opłaci się w dalszej perspektywie.
- Gotowy projekt - oszczędność kilkunastu tysięcy złotych
- Projekt od architekta - wyższa cena, ale rozwiązanie na miarę
Czytaj więcej: Nowoczesne projekty domów na wąskie działki do 10 lub 12 m
Jak zaoszczędzić na budowie domu z paczki?
Jedną z opcji na tanią samodzielną budowę domu jest wybranie konstrukcji szkieletowej lub tzw. domu z paczki. Te rodzaje domów są stosunkowo proste w budowie i mogą być montowane nawet przez osoby bez dużego doświadczenia budowlanego.
Przy budowie domu z paczki możesz zaoszczędzić na kosztach robocizny, ponieważ większość prac jest wykonywana przez producenta. Twoje zadanie ogranicza się głównie do montażu prefabrykowanych elementów według instrukcji.
Pamiętaj jednak, że nawet w tym przypadku fachowa pomoc może być niezbędna, szczególnie na etapie przygotowania fundamentów. Dokładnie przemyśl swoje umiejętności i możliwości, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
- Dom szkieletowy - łatwy w budowie, ale wymaga precyzji
- Dom z paczki - gotowe elementy, minimalna robocizna
- Wsparcie fachowców na newralgicznych etapach zalecane